S krásným stolováním je to stejně jako s dobrým jídlem… jde to, přináší plno radosti a energie, a je potřeba pro to něco udělat. Za mě je to největší tajemství nespěchat, dívat se kolem sebe a pozorovat svoje pocity. Krásné stolování totiž není nedostupné, a rozhodně nejde o nákup drahého servisu. Když si na začátku, a tím myslím klidně v osmnácti v prvním pronajatém bytě, všechno dobře rozmyslíte, můžete si vytvořit zvyk postupně budovat skvělou sbírku a doplňovat ji celý život. A hlavně - udělat si z každého dne svátek. A není to věda – stačí znát pár triků. >>>>
1 – Nekupujte sady. A zamyslete se nad tím, jaký styl se vám líbí… pomůže třeba Pinterest po hesly "table setting" pokud máte rádi čistě bílé nádobí, kupujte jen bílé kousky. Pokud jste fanoušek barev, můžete popustit uzdu své fantazii. Na začátku stačí jeden dva talíře pro každého. Zaměřte se spíš na kvalitu, protože nakonec za levné kusy utratíte mnohem víc, než za postupně sbírané dražší.
2 – Kombinujte staré kousky s luxusními. Tak se dá vytvořit nejen nádherná jedinečná sada „vašeho“ nádobí, ale také velice ušetřit. A někdy i překlenout dobu, kdy na krásné nádobí opravdu nemáte. Vsadím se, že vaše babička má pár prima talířů navíc. A pokud je to minimalistka a nic u ní nenajdete, stavte se v nejbližším reuse centru (provozují některé ekodvory) - tam pokaždé pár kousků najdete. A bonus? Ke každému kusu nádobí na vašem stole budete mít příběh nebo vzpomínku.
3 – Prostřete si hezky vždycky! Vánoční nebo slavnostní tabule je samozřejmě fajn, ale každý den by vás to určitě nudilo. Vtip je v tom, že můžete mít na stole vázu s čerstvými květy – luční jsou v létě nejlepší, v zimě naopak hledám takové, co vydrží dlouho. Mnoho udělají i svícny a svíčky. Ubrusy hledejte v bazarech, nebo si kupte kus lněné látky a nechte si ji u švadleny začistit. Anebo si pořiďte pěkný běhoun, abyste ho nemuseli moc často prát a měnit. Krásné talíře, hrníčky a třeba pěkný papírový ubrousek budou úplně stačit. A když bude vaše sbírka pečlivě vybraná, budete mít každý den jiný a přitom krásný stůl.
4 – A pokud si zatím nevíte rady, zkuste pro začátek vyřadit to, co domů rozhodně nepatří… poškozené nebo reklamní kusy. A taky ty, které nemáte rádi. Uvidíte, jak se vám to začne tvarovat samo.
5 – Nebojte se. Nebojte se začít a udělat pár chyb, těmi se člověk učí. A nezapomeňte, že nikdy není pozdě něco v životě změnit. Změna v sobě skrývá obrovskou a krásnou energii. A nebojte se zažít to, že vám momentálně ještě něco chybí, raději si pár kousků na větší večeři s přáteli půjčte u maminky, kamarádů nebo sourozenců, než byste nakoupili něco, co běžně vůbec nevyužijete. A nebojte se experimentovat, mít stále oči otevřené, zajít do každého bazárku, ale i luxusního obchodu… ne všechny budou skvělé, ale jinak ten „svůj“ nenajdete. A věřte si, že ty svoje kousky poznáte!
Držím pěsti a pokud vám fungují i jiné tipy, klidně nám je pošlete, budeme je šířit dál, protože tohle nám dává smysl... pomáhat nám všem žít líp a líp.
A nezapomeňte na ty krásné stoly ;-)
Máte chuť na další články?
O TOM, JAK VYUŽÍT FOTOALBUM
O TOM, JAK ŽÍT SIMPLE LIFE
O VÝBAVĚ NA PRÁZDNINY Z ARKI
O PLÁNECH NA LÉTO
O URBAN JUNGLE – JAK A PROČ SE OBKLOPIT ŽIVOTEM
O TOM, JAK ZAŘÍDIT POKOJ PRO VÍCE DĚTÍ
PÁR NÁPADŮ NA DĚTSKÝ POKOJ
O TOM, JAK LZE ZAŽÍT MINIMALISMUS
O KNIHÁCH, KTERÉ VÁS NĚKAM POSUNOU
O DETAILECH, NA KTERÝCH ZÁLEŽÍ
NOVÉ VZORY POVLEČENÍ OOH NOO
O TOM, PROČ PROPADNOUT MINIMALISMU?
CO SE STANE, AŽ SI TAKHLE UKLIDÍTE?
O TOM, ŽE STAČÍ ZENOVÝ KLID
O NADČASOVÝCH A CHYTRÝCH HRAČKÁCH
O OSUŠKÁCH Z FINSKÉHO LAPUANU
EASY – NOVINKY OD DÁNSKÉ ZNAČKY RIG-TIG